Czym się różni kasa fiskalna od drukarki fiskalnej?


Jedną z decyzji, którą trzeba podjąć przy zakupie urządzenia fiskalnego jest wybór pomiędzy kasą a drukarką fiskalną. Czym różnią się te grupy urządzeń? Które urządzenie wybrać?
Różnice między kasą a drukarką

Kasa fiskalna jest kompletnym systemem do rejestrowania sprzedaży, który może pracować samodzielnie. Baza towarów i usług (PLU) znajduje się wewnątrz urządzenia fiskalnego - kasy. Przed przystąpieniem do sprzedaży należy zafiskalizować urządzenie i zaprogramować bazę PLU.

Drukarka fiskalna zawsze współpracuje z zewnętrznym systemem sprzedażowo-rozliczeniowym. Z tego względu nie jest urządzeniem samodzielnym, lecz stanowi fragment systemu sprzedaży. Jej zadaniem jest zbieranie informacji o obrocie handlowym i rejestrowanie ich w pamięci fiskalnej. Zewnętrzny system sprzedażowo-rozliczeniowy to zazwyczaj komputer z odpowiednim dla danej branży oprogramowaniem. W tym przypadku baza towarów i usług (PLU) zintegrowana jest z oprogramowaniem komputerowym zainstalowanym na komputerze. Połączenie drukarki fiskalnej i oprogramowania komputerowego jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem. Zaawansowane funkcje do analizy i raportowania w programie komputerowym w połączeniu z informacjami zgromadzonymi na elektronicznym nośniku danych w drukarce fiskalnej, pozwalają na pełną kontrolę prowadzonej działalności i efektywne zarządzanie placówką. Dodatkową funkcją w drukarce fiskalnej jest możliwość wystawiania faktur VAT. Przed przystąpieniem do sprzedaży z wykorzystaniem drukarki fiskalnej należy zafiskalizować urządzenie.

Kolejną różnicą jest możliwość drukowania na drukarce fiskalnej nie tylko paragonów ale również faktur VAT (w kasach fiskalnych takiej możliwości nie ma).

ZAPRASZAMY ul. PRUSA 44, WROCŁAW, tel +48 601721161, +48 609614402